Kontakt: 600 300 079

Content managment system

CMS co to jest?

CMS to skrót z języka angielskiego Content Management System czyli System Zarządzania Treścią. System CMS w odróżnieniu od zwykłej wizytówki informacyjnej czy witryny bez systemu zarządzania treścią posiada specjalnie przygotowany panel administracyjny. Zastanawiałeś się jak można kategoryzować strony internetowe?

Strony internetowe powstają za pomocą co najmniej języka HTML i CSS oraz JS. Jednak jest to język programowania którego stosowanie wymaga wiedzy informatycznej. Ideą systemu CMS jest umożliwienie edytowania, dodawania, usuwanie treści, tabel, zdjęć, filmów po przez tzw. klikanie odpowiednich opcji i przycisków. Edytowanie treści, odbywa się za pomocą specjalnie wbudowanego edytora, wyglądem zbliżonego do edytora popularnego pakietu Microsoft Word czy Open Office Word, dzięki czemu użytkownik nie musi posiadać wiedzy informatycznej. Tak przygotowane treści następnie tłumaczone są i przechowywane w postaci HTML i CSS i w takiej też formie renderowane pod czas przeglądania poszczególnych podstron internetowych.

Kiedy użyć CMS?

Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć iż zastosowanie systemu CMS nie jest konieczne dla każdej witryny. CMS to zestaw odpowiednio przygotowanych i zautomatyzowanych narzędzi, dzięki którym zbędna jest wiedz informatyczna w celu zarządzania treścią serwisu. Należy sobie bowiem zdawać sprawę, że są to miliony linii kodu, które powodują wyświetlanie strony internetowej. Każda linia kodu musi zostać zinterpretowana przez przeglądarkę internetową - im więcej linii kodu zbędnego, tym dłuższy czas ładowania strony - czyli od momentu zainicjowania żądania wyświetlenia strony do jej końcowego załadowanie i pokazania użytkownikowi. Z tego względu należy rozważenie stosować to narzędzie i tylko wtedy kiedy faktycznie jest potrzebne. Kolejną istotną kwestią jest fakty, że są pewne elementy, których nie da się wy klikać bez znajomości HTML i CSS. Pomimo wielu użytecznych dobrodziejstw, jakie daje system CMS należy pamiętać o pewnych ograniczeniach tego systemu.

Rodzaje CMS

W zasadzie CMS można podzielić na 2 kategorie - i jak zawsze są wady i zalety jednego lub drugiego rozwiązania:

Open Source - dostępny kod źródłowyjest oprogramowaniem tworzonym przez społeczność skupiającą wspólne przedsięwzięcie. Tworzone oprogramowanie udostępniane jest zwykle na zasadzie GNU GPL(General Public License - licencja wolnego i otwartego oprogramowania), co oznacza że z tego oprogramowania może każdy skorzystać i dowolnie modyfikować kod źródłowy - oczywiście z zastosowaniem również, do celów komercyjnych. Jest ogromną zaletą - darmowe oprogramowanie. Wadą, jest jego dostępność dla wszystkich, ewentualne błędy w kodzie źródłowym, mogą być przyczyną włamania na stronę. Rozwiązania te wymagają również dość częstych aktualizacji, właśnie ze względów bezpieczeństwa. Te znane rozwiązania takie jak Joomla, Wordpress czy Drupal, na szczęście posiadają moduły aktualizacji przyjazne dla użytkownika, a cała operacja sprowadza się dla kilku kliknięć za pomocą kreatora.

Zamknięty kod źródłowy jest to oprogramowanie wytwarzane przez określoną firmę i udostępniane odpłatnie, po przez udostępnienie oprogramowania na zasadzie licencji lub w formie hostowanej. Kod źródłowy jest znany tylko i wyłącznie producentowi oprogramowania, ze względów bezpieczeństwa stanowi ogromna zaletę. Co za tym idzie konieczność aktualizacji raczej nie występuje ze względów bezpieczeństwa, a jedynie w celu oprawienia jakości oprogramowania pod względem funkcjonalnym. Wadą oczywiście są zwykle koszty.

Zastosowanie odpowiedniego systemu CMS, jest zależne od wielu czynników i nie należy podejmować decyzji o wyborze systemu, na etapie wywiadu czy zbieraniu wymagań. Odpowiednim momentem, jest etap w którym wiesz Drogi kliencie co Chcesz osiągnąć, co za tym idzie doskonale są znane wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne zarówno Tobie jak i firmie projektującej stronę internetową.

Często spotykam się z opinią, że jeden system jest lepszy od drugiego. Nic bardziej błędnego i to zwykła demagogia lub brak wiedzy. Jak każdy system ma swoje wady i zalety, których znajomość umiejętnie wykorzystana, może tylko przynieść wymierne korzyści.

Wiesz jakie są etapy budowania strony internetowej?

Oferta
Strony internetowe

Tania strona internetowa

Tak to możliwe - każdą firmę stać na nową stronę internetową, nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z biznesem. O cenie decydują potrzeby indywidulane firmy.
Zobacz szczegóły

Nie płać za zmiany na stronie

Wybierz rozwiązanie z CMS, dzięki temu samodzielnie dodasz lub zmodyfikujesz zawartość strony.
Zobacz co to jest CMS

Twoja strona jest mobilna?

Jedna strona dopasowana do rozdzielczości ekranu wielu urządzeń, tablet, telefon komórkowy, komputer -
sprawdź szczegóły

Ta strona używa plików cookie Więcej informacji