Kontakt: 600 300 079

platformy aukcyjne - sklepy internetowe

Sklep internetowy czy platforma aukcyjna? analiza korzyści

Najbardziej popularne w ostatnim czasie kanały dystrybucji to serwisy ofertowe oraz sklepy internetowe. Ogromna zaletą platformy aukcyjnej, jest fakt posiadania zwykle ogromnej bazy klientów, jak również gotowego oprogramowania. Również, nie bez znaczenia pozostaje marketing promujący ten kanał dystrybucji. Wszelkie działania skupione są na konkurowaniu ofertą lub sposobu wyróżnienia się spośród wielu ofert. Postawiony sklep internetowy na własnej domenie, stwarza większy wachlarz możliwości, to jednak wszelkie działania marketingowe, szata graficzna czy wizerunek, pozostają w Twoim zakresie. Tutaj opisane są podstawowe funkcje sklepu internetowego które powinien posiadać każdy profeosjonlany sklep interenetowy.

Platformy aukcyjne zwykle pobierają dość ogromne prowizje, a to powoduje wzrost ceny końcowej dla klienta - co w przypadku sklepu internetowego, przemawia na jego korzyść. Jeśli Twoim celem jest tylko sprzedawać i nie masz zamiaru kreować wizerunku firmy - serwisy aukcyjne jak najbardziej mają sens. Natomiast, jeśli Twoim celem jest promowanie marki lub działalności tym samym intersuje Cię szeroko rozumiany Branding (Budowanie świadomości marki), serwis aukcyjny do tego się nie nadaje, choćby dlatego, że zwykle jest to zabronione regulaminem . Poniżej tylko niektóre różnice wskazujące wady i zalety, zarówno sklepu internetowego jak i platformy aukcyjnej:

Sklep internetowyPlatformy aukcyjne
kosztowne budowanie bazy klientów gotowa baza klientów
wysoki koszt zakupu lub zbudowania oprogramowania zwykle gotowe oprogramowanie
budowanie marki i wizerunku konkurowanie ofertą, wyróżnienie oferty
marketing zewnętrzny na własny koszt marketing zewnętrzny wspiera dostawca platformy
Kosztowna szata graficzna lub darmowe szablony mniej kosztowna szata graficzna lub darmowe szablony
brak prowizji - lepsza oferta dla klienta prowizje - wyższa cena końcowa dla klienta
odniesienie do serwisów zewnętrznych np aukcja w serwisie ofertowym zabronione odniesienie do serwisów zewnętrznych np adres sklepu internetowego
obniżki i promocje zachęcające na zakupu standardowe sposoby oferowania zakupu

Wady i zalety sprzedaż w ujęciu sklepu internetowego oraz systemów aukcyjnych

W powyższej analizie, aby zobrazować korzyści wynikające ze stosowania do sprzedaży sklepu internetowego lub serwisu aukcyjnego, kolorem zielonym oznaczyłem pozytywne aspekty danego rozwiązania, kolorem czerwonym negatywne. I jak widać każde z tych rozwiązań posiada zarówno pozytywne cechy jak i negatywny i co więcej równowaga ich wystąpienia jest na poziomie 50%.

Sprzedaż zapewniająca sukces

Z powyższej analizy wynika iż zarówno stosowanie platformy aukcyjnej jak i sklepu internetowego posiada zalety, natomiast skorzystanie tylko jednego z nich ogranicza sprzedaż na poziomie 50% sprzedaży wynikającej z połączania obu kanałów sprzedaży. Z tergo też wynika aby połączyć zalety oznaczone kolorem zielonym i zyskać 100% sprzedaż należy korzystać z obu rozwiązań.

Centralizacja kanałów sprzedaż

Sprzedaż za pomocą sklepu internetowego oraz w systemie aukcyjnym w ujęcia oddzielnych systemów mogła by prowadzić to wielu komplikacji chociażby związanych ze stanami danego produktu - co w przypadku hipotetycznym, kiedy stan danego produktu wynosi 1 szt i dodatkowo w jednym czasie zostaje sprzedany zarówno sklepie jak na aukcji? Zonk - któryś z klientów będzie niezadowolony, w przypadku aukcji zapewne otrzymasz Negatywny komentarz, w przypadku sklepu internetowego tracisz autorytet. Nie mniej jednak w obu przypadkach przestajesz być profesjonalnym sprzedawcą.

W obecnych czasach żaden sprzedawca nie może pozwolić sobie na brak profesjonalizmu, a sytuacje przedstawione jak powyżej rozwiązują systemy scentralizowane które pozwalają sprzedawać jednocześnie za pomocą sklepu internetowego jak serwisu aukcyjnego. W przypadku sprzedaży stany są automatycznie pomniejszany a aukcje kończone przed czasem zapewniając pełną synchronizację danych. Co więcej również zarządzanie aukcjami z poziomu panelu sklepowego zapewni oszczędność czasu, co z pewnością przełoży się na zwiększenie realnych zysków.

Ta strona używa plików cookie Więcej informacji